Canon 5B00 Reset Yazılımı Canon Service Tool
28.05.2020

CANON YAZICI RESETLEME İŞLEMLERİ

Aşağıdaki ekran görüntüleri kullanmış olduğunuz internet tarayıcı veya Windows sürümüne göre değişiklik gösterebilir fakat yapılacak işlemler aynıdır. Videolu anlatımları Youtube Kanalımızdan izleyebilirsiniz. Yazıcınızın kullanımı ve bakımı ile ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz videolarımızı beğenmenizi ve youtube kanalımıza abone olmanızı rica ediyoruz.

Web sitemize üye olurken veya Reset yazılımını satın alırken kullanmış olduğunuz E-mail adresine Canon reset programı gönderilmektedir. Size gelen mailin içerisinde kullanım talimatı ve program indirme bağlantısı mevcuttur. Bazı maillerde önemsiz veya spam klasörüne düşebilir. Kontrol ediniz.Google Chrome veya hangi internet tarayıcıyı kullanıyorsanız size gelen emaildeki indirme bağlantılarına tıklayıp ZIP uzantılı arşiv formatından size uygun olan herhangi birini indiriniz. İndirdiğiniz arşivli dosyayı bulup içindeki CanonReset5103 klasörünü ve içindeki reset programını masaüstüne veya istediğiniz bir yere çıkartınız.
 
canon st-5103-1.JPG (73 KB)


Arşiv dosyası içinden çıkan ST5103_0720 uygulamasına tıklayıp çalıştırınız. Reset yazılımının lisans aktivasyon ekranı karşınıza çıkacak. Donanım Kimliği alanında herhangi bir işlem yapmayınız. Kullanıcı adı kısmına büyük harf ile CANON yazın.

Altındaki geniş alana ise size gönderdiğimiz Emaildeki şifreyi kopyala / yapıştır diyerek buraya giriniz. Onayla tuşuna bastığınızda Kayıt Tamamlandı mesajı çıkacak ve program çalışacaktır. Bu ekranda herhangi bir hata ile karşılaşırsanız şifreniz geçersiz kalmış veya kullanım süresi dolmuş olabilir. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.
 
canon st-5103-reset.JPG (165 KB)

Programın çalışabilmesi ve yazıcının resetlenebilmesi için bazı koşullar vardır:

  • Yazıcınızın servis moda giriyor olması gerekli. Servis moda giriş yazıcı modeline göre değişmektedir.
  • Resetlenecek yazıcının USB Kablo ile bağlı olması (Wi-fi ve ağ üzerinden bağlı ise resetlenmez)
  • Yazıcının windows yüklü PC ye kurulu olması (Yazılım Mac-Os yüklü bilgisayarlarda çalışmaz)
  • Progamı çalıştırabilmeniz için varsa Anti-virüs programı veya Windows güvenlik ayarlarından Virüs ve tehdit korumasını ayarlarının geçici olarak kapatılması ve smart screen ayarlarını devre dışı bırakmanız gerekmektedir.Yazıcınızı usb kablo ile bağlayıp yazıcı üzerindeki tuşlara doğru sıralama ile basarak servis moduna alınız. Servis mod girişi yazıcı modeline göre değişmektedir. Youtube kanalımızda yazıcınıza uygun servis mod giriş videosunu izleyerek aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Service Tool Reset programını açınız. Counter Value (%): 0 yazan seçeneğin sağ tarafındaki Set tuşuna basınız. A function was finished yazan pencere çıkacak Tamam tuşuna basın. Reset işlemi bitmiştir. Yazıcıyı güç tuşundan kapatıp açınız ve eskisi gibi kullanmaya devam ediniz.

Image_004.jpg (96 KB)


SERVICE TOOL PROGRAMI HATA VERİRSE

Yazıcı servis moduna girmemiş ise programın sol üst tarafında No service mode printer veya Device Mode şeklinde uyarılar çıkabilir. Bu şekilde reset denemesi yaptığınızda service tool programı Error 005 – Error 002 – Error 006 gibi çeşitli hata kodları verir. Aşağıdaki örnek resimde görebileceğiniz hatalara neden olan sebeplerden bazıları şunlardır:

Yazıcı servis moduna doğru olarak girmemiş olabilir. Pc ile yazıcı arasındaki usb kablo takılı değil veya görmüyor. Masaüstü pc kullanıyorsanız USB kabloyu kasanın ön tarafına değil, kasanın arkasındaki anakart üzerindeki USB porta takınız. USB port çoğaltıcı kullanıyorsanız aradan çıkartıp direkt olarak kasanın arkasına takınız. Yazıcının baskı kafası, anakart veya başka bir donanımsal sorunu var ise bu tip hatalar verebilir. Yazıcıda başka bir donanımsal sorun olmadığından emin olunuz.

Image_005.jpg (34 KB)
Image_006.jpg (37 KB)

DİKKAT - ÖNEMLİ UYARI:

Yazıcıya yapılan bu resetleme işlemi Atık Mürekkep Emici Keçelerin Doluluk oranını yazılımsal olarak sıfırlamak ve yazıcıyı tekrar çalışır hale getirmek içindir. Sürekli resetlenerek çalıştırılmaya devam ettirilen yazıcılardaki atık mürekkep emici pedlerin dolarak yazıcı içine veya dışına taşma durumu olabilir.

Reset sonrasında yazıcının arka alt tarafındaki mürekkep emici keçelerin fiziksel olarak gözle kontrol edilmesi gerekmektedir. Keçeler mürekkep ile aşırı dolmuş ise sitemizden Yeni Mürekkep Emici Ped Keçelerden alıp değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu konuda youtube kanalımızda bilgilendirme ve değişim videoları mevcuttur.
Yazıcınız ile ilgili ihtiyacınız olan tüm konularda size yardımcı olacak videolarımız için YouTube Kanalımıza Abone olabilirsiniz. 

Teknik destek veya bilgi almak için e-mail adresimiz veya telefonlardan bize ulaşabilirsiniz .. 

TECHMAK BİLGİSAYAR ve BÜRO MAKİNALARI

0212 552 60 70 - 0507 699 82 99

destek@yaziciservisi.com.trT-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.